Spod znaku metamorfozy    / Lydia Harambourg /


PARYŻ
Robert Sobociński
Rozkwitanie form 
 

Pochodzący z Polski, Robert Sobociński przedstawia swoją piątą wystawę w Paryżu. Jego rzeźba wywodząca się z esencji baroku rozwija się przez ciągłe przeobrażenia. Mineralna, kwiecista, organiczna, promienieje niepokojącym rozkwitem form antropomorficznych. Na przemian liany i macki, przez ruch odśrodkowy wsłuchując się w rozpaloną wyobraźnię, próbują zawładnąć przestrzenią .
 
Rzeźba prowadzi z sobą dialog poprzez odnawiającą się ciągłość formy. Sobociński pracuje pobudzony przez intuicję, która prowadzi go do działania w świecie metaforycznym, w którym lubi uwypuklać ambiwalencję. Wyobrażenie i przedstawienie nie jest dla niego sprzeczne. W dwóch wersjach rzeźby Demon, rzeźbie Taniec czy Wzlot obraz człowieka pozostawia swój ślad. Fragmenty kończyn zarysowują się na tle tułowia stanowiącego oś strukturalną, wokół której tryskają formy biologiczne. Podczas gdy jego najnowsze rzeźby rozwijają się w spirale charakterystyczne dla artysty, jego liryzm złagodniał na rzecz zakorzenienia, którym próbuje zażegnać walkę z ogromną siłą nieważkości.
 
Odlewane w jego poznańskiej pracowni techniką wosku traconego brązy uszlachetnione są patyną, której Sobociński zgłębił wszystkie alchemiczne tajniki. Zachowują one ciśnienie walki z materią i opanowanie swej oryginalnej gwałtowności, aby zakląć czas.


LA GAZETTE DE L'HÔTEL DROUOT - 12 STYCZNIA 2007 NR 2

e-mail : lp.2o@tcudorptra